RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN ( RPH )
Mata pelajaran : Bahasa Melayu
Tahun : 3 Orked
Bilangan Murid : 32 orang
Tema :
Pencemaran Alam Sekitar
Tajuk : Pencemaran Udara
Tarikh : 24 Februari 2008
Masa :
60 minit
Objektif : Pada akhir pelajaran murid dapat;
i. Murid dapat
menyatakan tentang pengalaman mereka melihat berlakunya pencemaran udara ini
secara lisan.
ii. Membaca dan menyatakan 5 isi penting
secara lisan mengenai pencemaran udara yang berlaku .
iii.Murid dapat menulis karangan pendek
mengenai gejala pencemaran dengan menggunakan ayat majmuk yang betul.
Hasil Pembelajaran:
1.1 Berbual tentang
sesuatu perkara berkaitan kehidupan seharian dengan menggunakan kata, ungkapan,
ayat, sebutan, intonansi dan nada yang sesuai.
Aras 1 (i) berbual tentang sesuatu perkara
yang dialami den didengar dengan menggunakan bahasa yang sesuai.
5.1 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan
sebutan dan intonansi yang betul dan memahami petikan yang dibaca.
Aras 2 (i) membaca pelbagai jenis ayat dengan
memberikan penekanan pada intonansi berdasarkan tanda baca.
8.2 Membina dan menulis ayat tunggal dan ayat
majmuk dalam sesuatu penulisan teks tentang sesuatu tajuk.
Aras 3 (i) menyediakan perenggan dengan
mengguna ayat tunggal dan ayat majmuk berdasarkan tajuk yang diberikan.
Kemahiran Bahasa :
|
Kemahiran bertutur,
menulis dan mendengar.
|
|
Sistem Bahasa
|
:
|
Sistem
ejaan, ayat tunggal dan ayat majmuk, sebutan
|
dan intonansi.
|
||
Ilmu
|
:
|
Bahasa Melayu, Alam
sekitar
|
Nilai
|
:
|
Kebersihan,
menghayati, menghormati dan
|
menghargai.
|
||
Kemahiran Bernilai
Tambah (KBT)
|
||
Kemahiran
Berfikir
|
:
|
Membuat perbezaan,
menbuat inferens, dan
|
kemahiran
mengkategori.
|
||
Kemahiran
Belajar
|
:
|
Menerima
maklumat, memproses dan melaporkan.
|
Kecerdasan Pelbaga
:
|
Kinestetik,
intrapersonal, interpersonal, naturalis dan
|
|
emosi.
|
||
Pengetahuan Sedia Ada : Murid dapat
menceritakan pengetahuan dan pengalaman mereka mengenai gejala pencemaran alam
sekitar dengan cara berdialog dan membina ayat dengan menggunakan ayat mudah.
BBB
: Power point, buku latihan dan alat
tulis.
Isi Pelajaran
|
Aktiviti Pengajaran
dan Pembelajaran
|
Catatan
|
Murid
|
Set Induksi (5
minit)
|
KB :
menghubungkait,
|
ditayangkan
|
inferens
|
|
power point yang
|
i)murid diminta
untuk melihat paparan
|
BCB: menonton
dengan
|
berkaitan dengan
|
power point dan
menghayatinya.
|
aktif
|
jenis-jenis
|
ii)murid
diminta untuk membezakan jenis-
|
BBB : power point
|
pencemaran.
|
jenis pencemaran
dan menyatakan
|
|
pengalaman mereka
sendiri..
|
||
iii)guru
menjelaskan tujuan aktiviti dan
|
||
tajuk
pengajaran yang akan diajari pada
|
||
hari itu.
|
||
Guru memberi
|
Langkah 1 (15
minit)
|
KB : membuat
inferens
|
teks cerita yang
|
BCB : i) membaca
dengan
|
|
berkaitan dengan
|
i)murid dikehendaki
untuk mengelik
|
intonansi yang
betul.
|
Pencemaran
|
salah satu pautan
yang disediakan.
|
ii)
mendengar dengan aktif.
|
Udara melalui
|
ii)murid diminta
membaca petikan itu
|
BBB : teks cerita,
power
|
power point.
|
secara individu
dengan kuat dan
|
point
|
mengikut
intonansi serta gaya yang betul.
|
||
iii)murid-murid
yang lain dikehendaki
|
||
mendengar dan
meneliti teks sambil
|
||
memahami petikan
tersebut.
|
||
iv)kemudian guru
menanyakan soalan
|
||
kepada murid
berkaitan dengan petikan
|
||
tersebut.
|
||
Guru
|
Langkah 2 (15
minit)
|
KB :
menghubungkaitkan,
|
mengadakan
|
menjana idea
|
|
perbincangan
|
i)murid dibahagikan
kepada beberapa
|
BCB : memproses
|
kumpulan antara
|
kumpulan.
|
maklumat
dan melaporkan
|
murid-murid dan
|
ii)murid diminta
untuk berada dalam
|
maklumat.
|
melakukan
|
kumpulan dan
membuat perbincangan.
|
KP
: verbal linguistik,visual,
|
pembentangan
|
iii)murid
dikehendaki membentangkan isi-
|
intrapersonal,
interpersonal
|
melalui power
|
isi
penting mengenai pencemaran udara
|
Nilai : kerjasama,
hormat-
|
point.
|
dan bandingkan
dengan pengetahuan
|
menghormati
|
dan pengalaman
mereka.
|
BBB : power point
|
|
iv)guru menanyakan
soalan yang
|
||
berkaitan
dengan tajuk dan pengetahuan
|
||
sedia ada mereka.
|
||
Guru memberi
|
Langkah 3 (20
minit)
|
KB : menjana idea,
|
latihan kepada
|
menghubungkaitkan,
|
|
murid-murid.
|
i)guru terlebih
dahulu menanyakan
|
membuat inferens.
|
kepada murid
sekiranya mereka masih
|
BCB : mengumpul,
|
|
Aktiviti
|
tidak memahami
tajuk pengajaran pada
|
memproses,
mencatat dan
|
Pengayaan:
|
hari tersebut.
|
melaporkan
maklumat.
|
Menulis
karangan
|
ii)guru memberi
latihan kepada murid
|
KP :
|
pendek
|
iaitu membuat
karangan pendek
|
intrapersonal;interpersonal,
|
berdasarkan
|
mengenai
perbezaan pencemaran udara
|
visual,
verbal-linguistik.
|
tajuk yang diberi.
|
dengan mengambil
isi-isi penting
|
Nilai :
bekerjasama,
|
daripada petikan.
|
menghargai,.
|
|
Aktiviti
|
iii)guru membimbing
kumpulan murid
|
BBB : kertas
latihan.
|
Pemulihan:
|
yang memerlukan
pemulihan dengan
|
|
Menyudahkan
|
menyediakan latihan
yang perlu
|
|
petikan yang
|
dilengkapkan dengan
mengisi tempat
|
|
diberikan dengan
|
kosong.
|
|
mengisi tempat
|
||
kosong.
|
||
Guru membuat
|
Penutup (5 minit)
|
|
rumusan
|
||
mengenai
|
i)murid digalakkan
supaya mengumpul
|
|
pengajaran yang
|
maklumat tambahan
daripada bahan-
|
|
telah diajar dan
|
bahan yang lain
bagi menambanhkan
|
|
menanyakan
|
pengetahuan mereka.
|
|
soalan kepada
|
ii)murid
juga menyatakan nilai-nilai murni
|
|
murid akan apa
|
yang telah
dipelajari pada hari tersebut.
|
|
yang mereka
|
||
telah pelajari.
|
||
Nilai-nilai murni :
|
||
Guru juga
|
-Menghargai
|
|
menayakan nilai-
|
-Bersyukur
|
|
nilai murni yang
|
-Menghormati
|
|
terdapat semasa
|
-bekerjasama
|
|
sesi pengajaran
|
||
dan
|
||
pembelajaran.
|
||
No comments:
Post a Comment